D Vitamini Nedir? Eksikliği Nasıl Giderilir?

İnsan vücudunda organların işlevlerini sistemli ve doğru şekilde gerçekleştirebilmesi, insan vücudunun sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için vitaminlere ihtiyaç duyulmaktadır. İnsan vücudu ve insan sağlığı için önemli olan vitaminlerden birisi de D vitaminidir. D vitamininin eksikliği birçok hastalığa neden olurken fazlası da aynı oranda zararlı olmaktadır. Bu nedenle insan vücudunda D vitamini yeteri düzeyde olmalıdır.

D vitamini; tıp alanında kalsiferol olarak isimlendirilen, yağda çözünebilen, karaciğer ve yağ dokusunda depolanabilen vitaminlerden birisidir. D vitamini; vücutta D2 ve D3 olarak iki farklı çeşitte görülmektedir. Güneş yardımıyla alınabilen D vitamini, aynı zamanda birçok besinden de temin edilebilir. Güneş ve besinler yardımıyla alınan D vitamini, karaciğer ve böbreklerde kimyasal reaksiyona uğrayarak vücut için etkili kimyasal haline gelir.

D Vitamini Eksikliği Belirtileri

İnsan vücudunda D vitaminin eksik olması beraberinde birçok hastalığı getirebilmektedir. Çevresel faktörler, düzensiz yaşam şekli ve düzensiz beslenme gibi nedenler D vitamini eksikliğinin temel nedenleri arasındadır. Vücut içerisinde D vitamini eksilmeye başladığında vücutta birçok belirti kendisini göstermeye başlar. Bu noktada bu belirtiler doğrultusunda mutlaka önlem almak hayati önem taşımaktadır. D vitamini eksikliğinde görülen;

 • Yorgunluk,
 • Yürüme zorluğu,
 • Vücut ağrısı,
 • Yüksek tansiyon,
 • Osteoporoz,
 • Diyabet,
 • Astım,
 • Saç dökülmesi,
 • Kemik ağrıları,
 • Ruh halinde ani değişmeler,
 • Depresyon,
 • Uykusuzluk,
 • Gözaltında morluklar,
 • Aşırı terleme ya da aşırı üşüme gibi belirtiler D vitaminin vücut içerisinde eksildiğini doğrudan haber vermektedir.

D Vitamini Eksikliğinde Hangi Hastalıklar Meydana Gelir?

D vitamini eksikliği beraberinde birçok hastalığa da davetiye çıkartmaktadır. Kronik hastalıkların, kanser ve benzeri gibi hastalıkların ya da kemik hastalıklarının temelinde D vitamini eksikliği yatmaktadır. Dolayısıyla da insan sağlığı için D vitamini hayati önem taşımaktadır.

D vitamini eksikliği sonucunda vücutta kemik hastalıkları ve kemik erimesi, şeker hastalığı, kalp hastalıkları ve kanser gibi hastalıklar büyük oranda görülmektedir. Özellikle kemik hastalıkları ve kemik erimesi hastalığı D vitamini eksikliği neticesinde çok fazla görülen hastalıklardır. D vitaminin kemikler üzerinde etkisi oldukça fazladır. Vücutta D vitamininin eksilmesi kemikleri doğrudan etkileyerek kemik erimesi, kemik ağrısı ve benzeri gibi kemik hastalıklarına kapı aralamaktadır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?

D vitamini eksikliği güneş ışınlarından ve besinlerinden giderilebileceği gibi ileri düzeydeki D vitamini eksikliği için tıbbi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Yaz aylarında aşırı olmamakla birlikte güneşlenmek D vitamini eksikliğini gidermektedir. Bununla birlikte içerisinde D vitamini olan besinler tüketmek diğer doğal tedavi yöntemleridir. Özellikle balık çeşitleri, tahıl ürünleri, balık yağı, tavuk ciğeri, maydanoz, çiğ süt, yumurta, turunçgiller, peynir ve mantar çeşitleri D vitamini yönünden oldukça zengin besinlerdir.

Vücutta D vitamini eksikliği besinlerle kapatılamayacak kadar fazlaysa bu durumda tıbbi tedavi yöntemleri uygulanır. D vitamini eksikliği için ağızdan D vitamini takviyesi yapılabildiği gibi aynı zamanda hastanın durumuna ve D vitaminin eksikliğine göre enjeksiyon ile damardan da D vitamini takviyesi yapılmaktadır. D vitamininin tıbbi olarak giderilmesi hususunda uzman doktorun tavsiyeleri oldukça önemlidir. Vücudun ve hastanın özelliklerine göre uzman doktor, D vitamini takviyesini saptayarak gerekli doz kullanımı hakkında bilgi vermektedir.

Tıbbi tedavi yöntemleri sırasında uzman doktorun tavsiye ettiği doz dışına çıkılmamalıdır. Aksi takdirde D vitamininin eksikliği nasıl vücutta birçok hastalığa kapı aralıyorsa aynı şekilde vücutta bu vitamin çeşidinin fazla olması da hastalıklara neden olabilmektedir.Kaynak: https://www.bilgeustam.com/d-vitamini-nedir-eksikligi-nasil-giderilir-131/